Rotumestaruudet

Takkutukan Vihuri, "Ora" ja Hyberhyber Pikkaisen Possu, "Flinga"
Kuva Oona Mäki
Napos Zsuzsa, "Nomi" ja Annika Leppänen
Kuva Karita Koskelainen
Karvakorvan Elohiiri, "Elo" ja Terhi Wallin
Kuva Karita Koskelainen
Mustantassun April, "Skitso" ja Elsi Pulli
Kuva Karita Koskelainen
Kilvan Népitáncos, "Viki" ja Marika Vuori
Kuva Karita Koskelainen
Noisy Dog's Fadette, "Justiina" ja Carita Friberg
Kuva Anni Vakkila
Hyberhyber Pikkaisen Possu, "Flinga" ja Karita Koskelainen
Kuva Kirsi Viitasaari
Pultzarin Juhlavoitto, "Peppi" ja Veera Kaasinen
Kuva Karita Koskelainen

Unkarinpaimenkoirien rotumestaruudet 2018

 

Unkarinpaimenkoirien tokon rotumestaruudet 7.4.2018

 

Unkarinpaimenkoirien rotumestaruudet ratkottiin Lohjan Kirsujen tokokokeen yhteydessä 7.4. Kilpailuun oli ilmoitettu kolme unkarinpaimenkoiraa, kaikki mudeja. Voittajaluokassa kilpaili kaksi mudia, avoimessa luokassa yksi.

Voittajaluokan rotumestaruuden voittivat mudinarttu Takkutukan Vihuri, "Ora" ja Oona Mäki, VOI2 (235,5 p)

Avoimen luokan rotumestaruuden voittivat mudinarttu Hyberhyber Pikkaisen Possu, "Flinga" ja Karita Koskelainen, AVO1 (279 p). 

 

Unkarinpaimenkoirien rally-tokon rotumestaruudet 19.8.2018

 

Unkarinpaimenkoirien rotumestaruudet ratkottiin Unkarinpaimenkoirat ry:n järjestämän rally-tokokokeen yhteydessä 19.8. Oulussa. Kilpailuun oli ilmoitettu seitsemän unkarinpaimenkoiraa, joista viisi pumia alokasluokkaan, yksi pumi mestariluokkaan ja yksi mudi mestariluokkaan.

Mestariluokan rotumestaruuden voittivat pumiuros Karvakorvan Elohiiri, "Elo" ja Terhi Wallin, 89 p. Terhi ja Elo saivat myös mestariluokan tuomaripalkinnon.

Alokasluokan rotumestaruuden voittivat puminarttu Napos Zsuzsa "N0mi" ja Annika Leppänen, 100 p. Nomi ja Annika myös voittivat alokasluokan. 

 

Unkarinpaimenkoirien agilityn rotumestaruudet 8.-9.9.2018

 

Unkarinpaimenkoirien rotumestaruudet ratkottiin Border Agility Team ry:n järjestämien agilitkilpailuiden yhteydessä Vantaalla. 8.9. ratkottiin kolmosluokkien mestaruudet ja 9.9. ykkös- ja kakkosluokkien mestaruudet. Rotumestaruudet ratkottiin A-ratojen perusteella ja tittelin sai parhaan tuloksen tehnyt unkarinpaimenkoira. Kilpailuihin oli ilmoitettu 20 unkarinpaimenkoiraa: 10 mudia (3 kpl pikkumaksi3-luokkaan, 4 kpl medi3-luokkaan, 1 kpl pikkumaksi2-luokkaan ja 2 kpl medi2-luokkaan) , 6 pumia (2 kpl medi3-luokkaan, 1 kpl mini3-luokkaan, 2 kpl medi1-luokkaan ja 1 kpl medi2-luokkaan) ja 4 pulia (1 kpl medi3-luokkaan, 1 kpl medi1-luokkaan ja 2 kpl medi2-luokkaan).

 

Medi3-luokan rotumestaruuden voittivat mudinarttu Mustantassun April, "Skitso" ja Elsi Pulli (ACE) tuloksella 0.

 

Pikkumaksi3-luokan rotumestaruuden voittivat mudinarttu Kilvan Népitáncos, "Viki" ja Marika Vuori (OSKK) tuloksella 5.

 

Medi2-luokan rotumestaruuden voittivat puminarttu Noisy Dog's Fadette, "Justiina" ja Carita Friberg (MÄNTS) tuloksella 1,77.

 

Pikkumaksi2-luokan rotumestaruuden voittivat mudinarttu Hyberhyber Pikkaisen Possu, "Flinga" ja Karita Koskelainen (BAT) tuloksella 5.

 

Medi1-luokan rotumestaruuden voittivat pulinarttu Pultzarin Juhlavoitto, "Peppi" ja Veera Kaasinen (KAT) tuloksella 14.80.